Kiedy przychodzi czas na to, żeby zmienić zawód.

W miejscu pracy większość dorosłych spędza dużą część życia, licznych przypadkach jest to nawet kilkanaście w ciągu doby. Dlatego też to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w znacznym stopniu na pozostałych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z rodziną oraz przyjaciółmi. Zbyt duży stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na stan zdrowia pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, czasem wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności należy wiedzieć, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszym przypadku mowa będzie o toksycznym pracodawcy, i to tak naprawdę u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wynagrodzenie.
Jeśli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich pracuje nie daje rady cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takich przypadkach przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, brakuje chęci do rozwijania się i planowania swojej przyszłości zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszy przypadek najczęściej wystarczy zmienić pracodawcę, żeby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi przeważnie się wiąże ze zmianą zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia mogą się bardzo przydać w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawy części pracowników będzie zapewne budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tutaj dokładne reguły nie są określone, dużo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach może być nawet niezbędne kilka lat aby osiągnąć biegłość, lecz w niejednym przypadku może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotną rzeczą jest również to, kto może pomóc w ustaleniu swojej zawodowej przyszłości, czy zrobić to samemu, czy wykorzystać profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z doradcą zawodowym, często także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość zawodowych konsultacji.