Dlaczego stres ma negatywny wpwływ na pracowników.

Nieobecność pracowników przez choroby stanowi poważny problem zarówno dla pracodawców, jak i społecznych instytucji. Przebywając na zwolnieniu taki pracownik nie będzie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, ale należy mu się również za czas choroby odpowiednie wynagrodzenie. Do pewnej liczby dni na zwolnieniu będzie je płacił pracodawca, a potem taki obowiązek powinien przejść do ZUSU.

W zapobieganiu chorób pracowniczych niezwykle ważna jest prewencja, dlatego też w tego typu działania niejednokrotnie angażuje się również Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich działania tego typu zostały rozpoczęte, jest zapobieganie niepożądanym skutkom stresu związanego z pracą pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W z związku z tym zostały przygotowane specjalistyczne warsztaty i kursy poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm przy tym projekcie skorzystać będą mogli dodatkowo z szeregu narzędzi, jakie pozwolą skontrolować skalę ryzyka w prowadzonych przez nich firmach. Tym sposobem będzie można podjąć należyte działania zapobiegające, a także wdrożyć profilaktycznie środki zapobiegające występowaniu zawodowego stresu.

Jak widać po statystykach, czynnik ten to jeden z najczęściej występujących przyczyn nieobecności pracowników. Szacuje się, że ponad połowa wszystkich zwolnień jest rezultatem kłopotów z nieradzeniem sobie z nadmiarem presji w miejscu pracy. Tylko zaburzenia w układzie ruchu są częściej zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Za długo trwający stres odbija się bardzo negatywnie na wielu różnych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale również i osobistej. Powoduje zwiększające się kłopoty ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a zostawiony bez leczenia stać się może powodem groźniejszych schorzeń. Długotrwałe narażenie na stresowe warunki może się nawet zakończyć ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy w wielu przypadkach nie są nawet świadomi, ile negatywnych skutków dla nich może nieść życie w nieustannym stresie. Efekty tego typu sytuacji odbywają się również na działaniu firmy, bowiem zmniejsza się produktywność i zadowolenie, a rośnie liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.