Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy zaczynają mieć coraz więcej problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, obecnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, taka sytuacja ma miejsce na całym świecie, zaś nasz kraj plasuje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Jest to rezultatem kilku powodów i z całą pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni pracownicy.
Problemy z zatrudnieniem mają firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale też inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych profesji specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy rodzi spore problemy, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak ogromnie duża i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Następną bardzo szukaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przysługują branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite restauracje i hotele również łatwo mieć nie będą jeśli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby na rozmaite stanowiska.
Mając na uwadze sytuację bardzo często można zobaczyć w licznych branżach zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Firmy chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności będą podwyżki pensji.